Coffeeshopmedewerker eist 1.000.000 na ontslag op staande voet
Tja. Wat doe je wanneer je coffeeshopmedewerkster al een officiële waarschuwing op zak hebt voor onwenselijk gedrag tegen je collega’s en twee collega’s dankzij jouw intimiderende gedrag ontslag hebben genomen? En als je vervolgens in je vrije tijd wiet gaat kopen in de eigen coffeeshop, maar naar jouw idee te lang op je beurt moet wachten? Ach, dan roep je tegen je collega achter de counter dat ze jou discrimineert, waarop een van de eigenaren naar de shop moet komen om op te komen voor je huilende collega. Krijg je dan te horen dat je op staande voet bent ontslagen, dan ga je natuurlijk nog een stap verder op de escalatieladder. Je eist gewoon een miljoen van je werkgever wegens vormfouten bij het ontslag op staande voet!
Onterecht ontslag op staande voet
Ergens had ze een punt. Hoe terecht ook de boosheid was van de werkgever van de Haagse ‘Koffieshop Het Achterhuis’, hij had zelf ook al snel door zijn snel gegeven ontslag op staande voet niet terecht was. Dat mag normaal alleen met uitleg van redenen en met schriftelijke kennisgeving. Gelukkig was hij zo slim het ontslag snel weer in te trekken en haar weer aan te bieden te komen werken. Alleen was ze nog steeds zo boos; dat ze besloot niet naar de zaak meer te komen en zich ook niet beschikbaar voor werk te houden. Wel stapte ze naar de rechter met een eis tot loondoorbetaling en 1 miljoen aan ontslagvergoeding.
Geen miljoen, helemaal niks
De rechter oordeelde dat het niet redelijk is loon door te betalen als een werknemer niet beschikbaar is voor werk (artikel 7:628 BW). De rechter ontbindt ook de arbeidsovereenkomst op basis van een door de werkgever goed onderbouwde ‘duurzaam verstoorde arbeidsverhouding’. Naar de niet onderbouwde eis van één miljoen kan de werkneemster fluiten: ze krijgt helemaal niks. Er is namelijk geen sprake van ernstig verwijtbaar handelen of nalaten door de werkgever. Ook al is het ontslag op staande voet onterecht, hij heeft aantoonbaar de situatie direct hersteld. Daarentegen is er wel sprake van ernstig verwijtbaar gedrag door de werkneemster richting haar collega’s en door niet mee te werken aan de terugkeer naar werk. [ECLI:NL:RBDHA:2026:815]